Narsist birini ele veren 11 işaret

Beden dili, yüz mikro ifadeleri, aldatma tespiti, etkili davranışlar ve ifade ve kelime analizi konularında eğitimi bulunan ve 30 yıl boyunca bu alanda çalışan davranış uzmanı Scott Taylor (51), narsist kişilerle ilgili işe yarar öneriler sunuyor.

Taylor, çoğu insanın narsisistik eğilimleri olsa da, narsisizmi olanların kendi istediklerini elde etmek için etraflarındaki insanları “araç” olarak kullanacaklarını söyledi.

1. EMPATİ YOKSUNLUĞU

Narsist insanlar başkalarına karşı empatiden yoksundurlar ve diğer insanların durumlarıyla bağlantı kurmakta zorlanırlar. Gerçekten de, özellikle birinin düşünceleri veya duyguları kendisininkilerle uyuşmuyorsa, basitçe umursamazlar.

2. BEN MERKEZCİLİK

Taylor, narsistlerin abartılı bir öz-önem duygusuna sahip olduklarını ve hayranlık ve yetki ihtiyaçları nedeniyle güç ve başarıya sahip olma konusunda takıntılı olduklarını söylüyor.

3. KISKANÇLIK

Narsistler, herkesi her şeyi kıskanırlar. Diğer insanlara göre hep daha güçlü kıskançlık belirtileri gösterirler.

4. KARİZMATİK OLMAK

Narsistlerin genellikle çok karizmatik olmalarına rağmen, hayranlık ihtiyaçlarını karşılamak için sıklıkla iltifat peşinde koştukları ve etkileyici olmak için çok çaba sarfettikleri biliniyor.

5. BOŞ VAATLER SUNMAK

Narsistler aynı zamanda “boş vaatler” vererek karşıdakini kandırmak konusunda oldukça yeteneklidirler.

Taylor, “Sözlere değil, anında eyleme, adımlara ve öğelere odaklanmalısınız çünkü narsistler boş vaatlerde harikadırlar, dünyayı bunlarla doldururlar” diye açıklıyor.

6. GASLIGHTING YAPMAK

Bir narsist, özellikle de romantik bir ilişkide, sizi kendi gerçekliğinizi sorgulamaya zorlayıp sizi istediği şekilde manipüle etmeyi alışkanlık haline getirebilir.

Taylor, “Hareketlerinizi izlemeye başlarlarsa, sizi izole etmeye, dikkatinizi dağıtmaya, bariz şeyleri inkar etmeye başlarlarsa, ihtiyaçlarınızı ve fikirlerinizi en aza indirmeye çalışırlarsa, bunlar dikkat etmeniz gereken belirtilerden bazılarıdır” dedi.

7. İLTİFAT ALMAYA ÇALIŞMAK

Narsist bireyler, sürekli olarak konuyu kendilerine getirerek övgü almak konusunda doğal bir yeteneğe sahiptir.

8. HEP AL, AL, AL

Bir narsistle ilişki içinde olmak bu nedenle özellikle zor olabilir. Duygusal destek sunabilir veya onlara hediyeler yağdırabilirsiniz ancak karşılığında hiçbir şey beklemeyin. Narsist sadece alır, alır, alır.

9. YETKİ DUYGUSU

Narsisistik özelliklere sahip insanlar, özel muameleyi hak ettiklerine inanırlar ve diğerlerinden daha önemli, daha iyi olduklarına dair güçlü bir inançları vardır. Bu korkutucu olabilir.

10. HER ZAMAN HAKLILAR

Narsist insanlar başkalarını haksız çıkarmaya bayılırlar. Haklı olmayı severler. Başkalarını özgürce yargılarlar, özellikle de kendilerine meydan okunduğunu veya bir üstte olduklarını hissettiklerinde.

11. ŞÜPHE UYANDIRMAK

Narsist bireyler kendinden şüphe duymayı bir silah olarak kullanma eğilimindedir. Kendinizden şüphe duymanız için sizi sorgulayacak veya eleştirecekler, bu da onların sizin üzerinizde güç sahibi olmalarını sağlıyor.

İster kilonuzla ilgili bir güvensizlik olsun ister işteki performansınız olsun, bahsettiğiniz şeyleri not alacaklar ve daha sonraki bir tarihte sizi küçük düşürmek için buna oynayacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x